Nárok na dovolenou: Co vám náleží a jak ho využít naplno?

Nárok Na Dovolenou

Základní nárok na dovolenou

Každý zaměstnanec v pracovním poměru má ze zákona nárok na dovolenou. Dovolená představuje placené volno, které slouží k regeneraci sil a čerpání nových. Zákoník práce stanoví základní výměru dovolené na 4 týdny v kalendářním roce. Zaměstnancům pracujícím v náročných podmínkách nebo ve veřejném zájmu může náležet dovolená delší. Nárok na dovolenou vzniká po odpracování alespoň 60 dnů u stejného zaměstnavatele. Délka dovolené se poté odvíjí od počtu odpracovaných dnů a stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnanec má právo na poskytnutí dovolené vcelku, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Zaměstnavatel je povinen přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance a jeho potřebám.

Výpočet délky dovolené

Výpočet délky dovolené se řídí zákoníkem práce a vychází z týdenní pracovní doby a počtu odpracovaných týdnů v roce. Základní výměra dovolené činí 4 týdny, to se týká většiny zaměstnanců. Zákoník práce ale stanovuje i delší dovolenou pro specifické profese a situace. Například pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají nárok na 8 týdnů dovolené. Stejně tak zaměstnanci pracující v náročných a zdraví škodlivých podmínkách mohou mít ze zákona nárok na delší dovolenou. Pro výpočet délky dovolené je klíčový pojem týdenní pracovní doby. Pokud zaměstnanec pracuje na plný úvazek, tedy 40 hodin týdně, má nárok na plný počet týdnů dovolené. V případě kratšího úvazku se dovolená krátí úměrně odpracované době. Důležité je pamatovat, že právo na dovolenou vzniká po odpracování alespoň 60 dnů u stejného zaměstnavatele. Zaměstnanec a zaměstnavatel se ale můžou dohodnout i na jiné délce dovolené, než je zákonné minimum. Vždy je ale nutné takovou dohodu zformulovat písemně v pracovní smlouvě nebo v dodatku k pracovní smlouvě.

Nárok na dovolenou
Minimální dovolená dle zákoníku Příklad běžné praxe
Délka dovolené 4 týdny 5 týdnů
Dodatečná dovolená Ano, dle odpracovaných let a profese Ano, dle kolektivní smlouvy nebo vnitřních předpisů firmy

Dodatečná dovolená

V některých případech může mít zaměstnanec nárok na dodatečnou dovolenou nad rámec zákonem stanovené výměry. Právo na dovolenou upravuje Zákoník práce, konkrétně § 211 a následující. Dodatečná dovolená se poskytuje například za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém prostředí nebo za práci přesčas. Nárok na dovolenou v těchto případech závisí na konkrétních podmínkách práce a stanoví se zpravidla v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisu zaměstnavatele. Zaměstnanec a zaměstnavatel se také mohou dohodnout na poskytnutí dodatečné dovolené i z jiných důvodů, například při významných životních událostech. Důležité je pamatovat, že nárok na dodatečnou dovolenou nevzniká automaticky a je vždy nutné se s zaměstnavatelem dohodnout na podmínkách jejího čerpání.

Dovolená není luxus, ale nezbytná součást pracovního života, která umožňuje obnovit síly a vrátit se k práci s novou energií a motivací.

Zdeněk Dvořák

Dovolená u zkráceného úvazku

Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek mají stejné právo na dovolenou jako ti, kteří pracují na plný úvazek. Nárok na dovolenou se řídí zákoníkem práce a odvíjí se od délky odpracované doby. Zaměstnanec má nárok na dovolenou v délce stanovené zákoníkem práce, nejméně však na 4 týdny v kalendářním roce. U zaměstnanců pracujících na zkrácený úvazek se dovolená krátí poměrně podle délky stanovené týdenní pracovní doby.

Pokud má například zaměstnanec se zkráceným úvazkem stanovenu týdenní pracovní dobu na 20 hodin, tedy na polovinu běžné pracovní doby, bude mít nárok na poloviční dovolenou, tedy na 2 týdny v kalendářním roce. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci dovolenou v termínu, který si zaměstnanec určí. Zaměstnavatel může termín dovolené zamítnout pouze z vážných provozních důvodů.

Čerpání dovolené

Každý zaměstnanec se těší na chvíli, kdy bude moci konečně hodit práci za hlavu a vyrazit na dovolenou. Nárok na dovolenou a právo na dovolenou upravuje Zákoník práce. Ten říká, že všem zaměstnancům vzniká nárok na dovolenou po odpracování 60 dnů v zaměstnání. Délka dovolené se pak odvíjí od délky pracovního poměru a druhu práce. Základní výměra dovolené činí 4 týdny, u některých profesí je to ale i více. Zaměstnanec má právo čerpat dovolenou vcelku, pokud to umožňuje provoz. Zaměstnavatel může určit čerpání dovolené z vážných provozních důvodů, ale i on musí brát ohled na potřeby zaměstnance. Dovolená by měla sloužit k regeneraci sil a načerpání nových.

Překažky čerpání dovolené

Ačkoliv má každý zaměstnanec v České republice ze zákona nárok na dovolenou, v praxi existuje řada překážek, které mohou čerpání dovolené zkomplikovat. Zaměstnavatelé někdy odmítají schválit dovolenou z důvodu provozních důvodů, nedostatku personálu nebo vysokého pracovního vytížení. V takových případech je důležité znát svá práva a nenechat se odbýt. Zaměstnanec má právo na čerpání alespoň 4 týdnů dovolené ročně a zaměstnavatel je povinen mu vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Je vhodné hledat kompromis a snažit se dohodnout s nadřízeným na termínu, který bude vyhovovat oběma stranám.

Proplacení nevyčerpané dovolené

V případě skončení pracovního poměru má zaměstnanec nárok na dovolenou za dobu, kterou v daném roce odpracoval, ale dovolenou si již nestihl vyčerpat. Pokud zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, má právo na proplacení celé nevyčerpané dovolené. V ostatních případech se proplacení dovolené řídí zákoníkem práce. Zaměstnanec má právo na poměrnou část dovolené za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru v daném roce. Právo na dovolenou vzniká první den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanec splnil podmínky pro vznik tohoto práva. Proplacená dovolená se pak vypočítá z průměrného výdělku zaměstnance.

Evidence o dovolené

Prokazování nároku na dovolenou a jeho uplatňování v praxi je důležitým aspektem pracovněprávních vztahů. Zaměstnanec má právo na dovolenou garantovanou zákoníkem práce, a to minimálně v délce 4 týdnů za rok. Pro uplatnění tohoto práva je však nezbytné, aby zaměstnanec prokázal splnění zákonných podmínek. Mezi tyto podmínky patří zejména délka trvání pracovního poměru a odpracovaná doba. Zaměstnavatel je povinen vést evidenci o dovolené, a to jak o dovolené čerpané, tak o dovolené, na kterou má zaměstnanec nárok. Tato evidence slouží jako důkazní prostředek v případě sporu. V praxi se nejčastěji setkáváme s písemnými žádostmi o dovolenou, které zaměstnanec adresuje svému nadřízenému. Zaměstnavatel by měl na žádost o dovolenou reagovat také písemně, a to buď jejím schválením, nebo odmítnutím. Důležité je pamatovat na to, že dovolená by měla sloužit k regeneraci sil a načerpání nové energie.

Sankce za porušení zákona

Porušení práva na dovolenou ze strany zaměstnavatele má své důsledky. Zaměstnavatel se vystavuje riziku uložení sankcí ze strany Státní inspekce práce. Inspekce práce může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 2 000 000 Kč za porušení povinností v souvislosti s čerpáním dovolené. Zaměstnavatel se kromě pokuty vystavuje i možnému postihu za přestupek, za který mu hrozí pokuta až do výše 100 000 Kč. Zaměstnanec, kterému zaměstnavatel neumožní čerpat dovolenou v souladu se zákoníkem práce, se může domáhat svého práva soudní cestou. Soud pak může zaměstnavateli nařídit, aby zaměstnanci poskytl dovolenou v určeném termínu. Kromě toho má zaměstnanec právo na náhradu mzdy za dobu, po kterou nemohl čerpat dovolenou z důvodu porušení povinností ze strany zaměstnavatele. Je tedy v zájmu obou stran, aby k porušování práv a povinností v souvislosti s dovolenou nedocházelo a aby byla otázka čerpání dovolené řešena v souladu se zákoníkem práce a vzájemnou dohodou.

Změny v roce 2023

Rok 2023 nepřinesl žádné zásadní změny v délce dovolené ani v podmínkách pro její čerpání. Nárok na dovolenou i právo na dovolenou se i nadále řídí zákoníkem práce. Zaměstnanci mají i v roce 2023 nárok na dovolenou v délce minimálně 4 týdnů. U některých profesí a zaměstnání může být dovolená delší. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci dovolenou v případě, že splní podmínky pro její čerpání. Mezi tyto podmínky patří například odpracovaná doba u daného zaměstnavatele. Zaměstnanec má právo na to, aby mu zaměstnavatel dovolenou vyplatil, pokud ji nemohl vyčerpat do konce pracovního poměru.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: právo