Zadost o voličský průkaz: Jak volit, i když nejste doma?

Zadost O Volicsky Prukaz

Co je voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste zapsáni v seznamu voličů. To se hodí například, pokud budete v den voleb mimo své trvalé bydliště, například na dovolené nebo na služební cestě. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Žádost o voličský průkaz můžete podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. K žádosti o voličský průkaz nepotřebujete žádné speciální dokumenty, stačí vám pouze občanský průkaz. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na počkání, případně vám bude zaslán poštou.

Kdy o něj žádat?

Žádost o voličský průkaz, dříve známý jako „žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování“, umožňuje volit i mimo vaše trvalé bydliště. O voličský průkaz je nutné požádat včas, nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě, že se voleb účastníte v zahraničí, je lhůta prodloužena na 15 dní. Žádost lze podat osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, datovou schránkou, poštou, anebo elektronicky s využitím datové schránky. Včasné podání žádosti je klíčové, neboť po uplynutí lhůty již není možné voličský průkaz vydat.

Zadost o voličský průkaz - malý krok pro člověka, ale velký skok pro demokracii.

Zdeněk Dvořák

Kdo ho může dostat?

Voličský průkaz, neboli doklad opravňující k hlasování, je určen pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Může ho získat každý občan České republiky, který má právo volit a zároveň se v den voleb nemůže z vážných důvodů, jako jsou například pracovní povinnosti, studium, pobyt v nemocnici či lázeňský pobyt, dostavit do své volební místnosti. Žádost o voličský průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu má žadatel trvalý pobyt, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Voličský průkaz vám poté bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to ve všech typech voleb. Nezapomeňte, že voličský průkaz je platný pouze pro jedny konkrétní volby.

Kam se obrátit?

Potřebujete si zařídit voličský průkaz nebo požádat o vydání dokladu opravňujícího k hlasování a nevíte, kam se obrátit? Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud se nacházíte v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky. V obou případech je nutné předložit platný doklad totožnosti. Žádost je možné podat osobně nebo v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem. V případě, že žádáte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je nutné uvést důvod, proč nemůžete volit ve svém volebním okrsku. S žádostí o voličský průkaz se obraťte na příslušný úřad s dostatečným předstihem, a to nejpozději 7 dní před volbami. V případě voleb do Evropského parlamentu je lhůta pro podání žádosti prodloužena na 15 dní před volbami.

Jaké doklady potřebujete?

K vyřízení žádosti o voličský průkaz nebo žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování budete potřebovat několik dokladů. V první řadě je to vždy doklad totožnosti, kterým prokážete svoji totožnost. Může se jednat o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad s fotografií, který je úředně uznaný. Dále budete potřebovat potvrzení o změně trvalého pobytu, pokud jste jej měnili a tato informace není uvedena ve vašem dokladu totožnosti. V případě žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro volby do Evropského parlamentu budete muset doložit i doklad o svém občanství. Pamatujte, že úředníci si mohou vyžádat i další dokumenty, pokud to budou považovat za nutné.

Lhůta pro vyřízení

Obec má na vyřízení vaší žádosti o voličský průkaz nebo žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování lhůtu 3 dnů ode dne doručení. To znamená, že pokud žádost podáte osobně nebo ji zašlete poštou a ta bude doručena například v pondělí, obec by vám měla voličský průkaz vydat nejpozději ve čtvrtek. V případě, že podáváte žádost v posledních 15 dnech před volbami, tato lhůta se zkracuje na 2 dny. Je důležité si uvědomit, že tyto lhůty jsou maximální a obec vám může voličský průkaz vystavit i dříve. V praxi se stává, že pokud o voličský průkaz požádáte osobně a úřad nemá příliš práce, můžete ho obdržet na počkání. V každém případě je vhodné si o voličský průkaz zažádat s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Pokud byste například čekali s podáním žádosti na poslední chvíli a voličský průkaz byste z jakéhokoli důvodu neobdrželi včas, mohli byste ztratit možnost hlasovat.

Možnosti vyzvednutí

Vydaný voličský průkaz, resp. doklad opravňující k hlasování, si můžete vyzvednout osobně nebo prostřednictvím jiné osoby na základě plné moci. Voličský průkaz nelze zaslat poštou. Osobní vyzvednutí je možné v úředních hodinách příslušného úřadu, kde jste o vydání průkazu požádali. Při převzetí je nutné se prokázat platným dokladem totožnosti. Pokud nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu. Ta musí předložit plnou moc s vaším úředně ověřeným podpisem a svůj vlastní platný doklad totožnosti. Plnou moc není nutné ověřovat v případě, že ji podepíšete před zaměstnancem úřadu.

Hlasování s průkazem

Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat mimo vaši volební adresu. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je nutné si o něj včas zažádat. Žádost o voličský průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě dle vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 6 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, je možné o něj zažádat i písemně, a to nejpozději 15 dnů před volbami. V takovém případě je nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je pouze jiný název pro žádost o voličský průkaz. Ať už použijete jakýkoli termín, důležité je, abyste žádost podali včas a splnili všechny náležitosti. S voličským průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice.

Vlastnost Žádost o voličský průkaz
Důvod vystavení Pobyt mimo trvalé bydliště v den voleb
Místo podání žádosti Obecní úřad dle trvalého bydliště, online (ePortál ČSÚ)

Platnost průkazu

Vydaný voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a v referendu konaném ve stejném termínu pouze v tom volebním okrsku, pro který byl vydán. Voličský průkaz nezakládá právo volit ve volbách do zastupitelstev obcí ani ve volbách do Senátu. Pro tyto volby je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a to v místě trvalého bydliště. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, pokud je podávána osobně v úředních hodinách příslušného úřadu. V případě zaslání žádosti poštou je nutné ji podat s dostatečným předstihem, aby byla doručena nejpozději 7 dní před volbami. Voličský průkaz je platný pouze pro jedny volby, pro které byl vydán. Po ukončení voleb je nutné jej odevzdat volební komisi.

Ztráta nebo odcizení

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o jeho nahrazení. Bez platného dokladu totiž nebudete moci uplatnit své volební právo. Žádost o vydání nového průkazu můžete podat na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností, bez ohledu na vaše trvalé bydliště. S sebou si nezapomeňte vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Za vydání nového voličského průkazu se zpravidla platí poplatek, jehož výše se liší v závislosti na obci. Nový průkaz vám bude vydán ihned na počkání, případně vám bude zaslán poštou na vaši adresu.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: Politika