Volební průkaz: Jak ho získat a volit odkudkoliv?

Jak Získat Voličský Průkaz

Kdo může žádat

O voličský průkaz může požádat každý občan České republiky, který má právo volit a v době voleb se bude zdržovat mimo své trvalé bydliště. To znamená, že o něj mohou žádat i občané starší 18 let, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky, ale splňují ostatní podmínky pro účast ve volbách. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech typech voleb – ať už se jedná o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu, nebo o volby prezidenta republiky.

Termíny pro podání žádosti

Pro účast ve volbách je nezbytné podat žádost o voličský průkaz včas. Termíny se liší podle způsobu podání žádosti. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby konané v České republice musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb, pokud je podávána písemně, nebo 3 dny před dnem voleb, pokud je podávána osobně. V případě voleb do Evropského parlamentu platí lhůta 15 dnů pro písemné žádosti a 6 dnů pro osobní podání. Je důležité si uvědomit, že tyto lhůty jsou konečné a nelze je překročit. Po uplynutí stanovených termínů již není možné voličský průkaz vydat. Doporučujeme proto podat žádost s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli případným komplikacím.

Způsoby podání žádosti

Žádost o voličský průkaz můžete podat několika způsoby. Osobně se můžete dostavit na úřad obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud se nemůžete dostavit osobně, můžete požádat o voličský průkaz písemně. Žádost musí obsahovat vaše jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být voličský průkaz doručen. K žádosti musíte přiložit úředně ověřený podpis. V některých obcích je možné požádat o voličský průkaz také elektronicky prostřednictvím datové schránky. Pro více informací o možnostech podání žádosti ve vaší obci se obraťte na příslušný úřad.

Osobně na úřadě

Pokud si nemůžete nebo nechcete zařizovat voličský průkaz online, nezoufejte. Stále máte možnost vyřídit vše osobně na úřadě. Kam přesně se vydat? V takovém případě se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště, případně na úřad městské části v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Statutárním městě Opava. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat. Na úřadě vyplníte žádost o vydání voličského průkazu, a to buď na místě, nebo si ji můžete stáhnout předem z internetu a přinést již vyplněnou. Úředníci vám rádi se vším poradí a pomohou s vyplněním žádosti, pokud si nebudete vědět rady. Vydání voličského průkazu je bez poplatku. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na místě, takže s sebou nemusíte absolvovat žádné další kolečko.

Poštou na obecní úřad

V případě, že se v den voleb nebudete zdržovat ve svém volebním obvodu, ať už z důvodu dovolené, pracovní cesty nebo třeba hospitalizace, nezoufejte, stále máte možnost volit. Stačí si zařídit voličský průkaz. Jednou z možností, jak o něj požádat, je žádost zaslat poštou na obecní úřad, a to ten, ve kterém jste vedeni v seznamu voličů. Žádost musí být úřadu doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud ji podáváte písemně. V žádosti nezapomeňte uvést své jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, na kterou vám má být voličský průkaz doručen. Nezapomeňte žádost vlastnoručně podepsat, jinak bude považována za neplatnou. Voličský průkaz vám bude následně doručen na uvedenou adresu.

Elektronicky s datovou schránkou

V digitálním věku už nemusíte kvůli voličskému průkazu na úřad. Žádost jednoduše podáte online přes datovou schránku. Je to rychlé, pohodlné a dostupné 24 hodin denně. Stačí se přihlásit do své datové schránky a vyplnit elektronický formulář žádosti. Nezapomeňte uvést všechny potřebné údaje, jako je vaše jméno, adresa a číslo občanského průkazu. Žádost musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem. Po odeslání žádosti vám úřad vystaví voličský průkaz a doručí ho na vaši adresu. Elektronická žádost s datovou schránkou je nejrychlejší a nejsnazší způsob, jak získat voličský průkaz.

Co uvést v žádosti

V žádosti o voličský průkaz je potřeba uvést několik důležitých informací. Nezapomeňte na jméno a příjmení, rodné číslo a trvalou adresu. Dále je nutné specifikovat, pro které volby voličský průkaz žádáte, a to včetně data jejich konání. Nezapomeňte uvést důvod žádosti, například pobyt v zahraničí, pracovní cesta nebo hospitalizace. Pro vyzvednutí voličského průkazu si můžete zvolit osobní odběr na úřadě, nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. V případě zaslání poštou uveďte v žádosti požadovanou adresu. Nezapomeňte žádost podepsat.

Převzetí voličského průkazu

V den voleb se dostavte s voličským průkazem do jakékoli volební místnosti v rámci ČR a požádejte o vydání úřední obálky a hlasovacích lístků. Pověření členové okrskové volební komise ověří vaši totožnost a následně vám vydají potřebné dokumenty. V případě ztráty, odcizení nebo poškození voličského průkazu vám bohužel nebude umožněno hlasovat. Voličský průkaz nelze vydat s platností pro volby do orgánů územních samosprávných celků konané v zahraničí. Pokud se v době konání voleb budete nacházet mimo území ČR, je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů na zastupitelském úřadě ČR v zemi vašeho pobytu. Pro bližší informace o podmínkách voleb v zahraničí kontaktujte Ministerstvo vnitra ČR nebo zastupitelský úřad ČR v zemi vašeho pobytu. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým občanským právem a zároveň povinností. Využijte svého hlasu a ovlivněte směřování naší země.

Způsob Termín Potřebné dokumenty
Osobně na úřadě Ihned Občanský průkaz
Datovou schránkou Do 5 dnů Elektronický podpis

Volba s voličským průkazem

V případě, že se v den voleb nebudete zdržovat v místě svého trvalého bydliště, nezoufejte, stále máte možnost odevzdat svůj hlas. Stačí si zařídit voličský průkaz. Voličský průkaz vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a Senátu Parlamentu České republiky, a to i v rámci jejich prvního i druhého kola. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost lze podat i písemně, a to nejpozději 7 dnů před volbami, v takovém případě je ale nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Voličský průkaz vám bude následně vydán, a to nejpozději do dne voleb.

Volba v ČR mimo trvalé bydliště

Občané České republiky, kteří se v den voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště, ale přesto se chtějí zúčastnit voleb, mají možnost volit voličským průkazem. Ten jim umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách.

Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to u obecního úřadu, v jehož správním obvodu má žadatel trvalý pobyt. Žádost je možné podat osobně, písemně nebo v elektronické podobě. V případě písemné nebo elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem.

Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. V den voleb se pak s voličským průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do libovolné volební místnosti na území České republiky a odevzdáte svůj hlas.

Získání voličského průkazu je snadné a dostupné každému občanovi České republiky staršímu 18 let. Stačí se dostavit na úřad s platným dokladem totožnosti a o průkaz požádat.

Radomír Novotný

Volba v zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit i mimo území České republiky. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné si předem vyřídit voličský průkaz. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je možné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště voliče, v hlavním městě Praze na úřadě městské části, v územně členěné statutární obci na úřadě městské části nebo městského obvodu. Voličský průkaz lze rovněž získat na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. V takovém případě je nutné žádost o vydání voličského průkazu podat nejpozději 3. den před prvním dnem voleb. K žádosti o vydání voličského průkazu je nutné předložit platný občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě, že volič žádá o vydání voličského průkazu na zastupitelském úřadě, je nutné k žádosti přiložit i doklad o oprávnění k pobytu v dané zemi.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o vydání nového průkazu. Bez platného voličského průkazu se nemůžete zúčastnit voleb. O nový průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště nebo v případě voleb do Evropského parlamentu v místě vašeho registrovaného pobytu. S sebou si nezapomeňte vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Vydání nového voličského průkazu je zdarma. V den voleb je možné požádat o vydání náhradního voličského průkazu pouze ve volební místnosti, a to v době hlasování.

Publikováno: 07. 11. 2024

Kategorie: Politika