Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv chcete

Volební Průkaz

Co je volební průkaz

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost a umožňuje účast ve volbách do Poslanecké sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu i v prezidentských volbách. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat osobně na obecním úřadě dle trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, můžete o průkaz požádat i písemně, ovšem s úředně ověřeným podpisem, a to nejpozději 7 dní před volbami. Od roku 2022 je možné žádat o vydání volebního průkazu také elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Volební průkaz se vydává voliči osobně nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče. V den voleb se s ním dostavíte do libovolné volební místnosti v rámci daného typu voleb. Například s průkazem pro volby do Poslanecké sněmovny můžete volit v kterékoli volební místnosti v České republice.

Kdo může požádat

O volební průkaz může požádat každý občan České republiky, který je zapsán v seznamu voličů a v den voleb se z důvodu nepřítomnosti nemůže dostavit do své volební místnosti. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky. Můžete ho využít například v případě dovolené, služební cesty nebo studijního pobytu. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě, kde jste zapsáni v seznamu voličů, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. Pokud o něj žádáte v kratším termínu, než je 7 dní před volbami, je nutné prokázat důvod, proč jste tak neučinili dříve. V takovém případě je možné volební průkaz vydat i v pozdějším termínu, a to až do 14 hodin posledního pracovního dne před volbami.

Volební průkaz je vaším hlasem na cestách, klíčem k účasti na demokracii i mimo vaši domovskou obec.

Anežka Nováková

Jak získat volební průkaz

Volební průkaz opravňuje voliče k volbám mimo své trvalé bydliště. Žádost o jeho vydání je nutné podat u obecního úřadu v místě trvalého bydliště. Lhůta pro podání žádosti se liší podle způsobu podání. Osobně je možné žádost podat nejpozději do 2 dnů před volbami, v elektronické podobě pak do 3 dnů před volbami. Později podané žádosti nemohou být z časových důvodů vyřízeny. Vydání volebního průkazu je bezplatné.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby ve vašem trvalém bydlišti musíte podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, tedy do pátku předcházejícímu volebnímu víkendu. Pokud se rozhodnete požádat o volební průkaz osobně, máte čas až do 2 dnů před volbami, tedy do pátku předcházejícímu volební neděli. V takovém případě si pro volební průkaz musíte zajít osobně na úřad, který vám ho vydá. Pozor, žádost o vydání volebního průkazu nelze podat elektronicky ani telefonicky.

Možnosti vyzvednutí

Vydaný volební průkaz si můžete vyzvednout osobně v úředních hodinách na úřadě, kde jste si o něj požádali. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud si nemůžete volební průkaz vyzvednout osobně, můžete k tomu zmocnit jinou osobu. Zmocněnec musí mít s sebou kromě svého platného dokladu totožnosti i vaše písemné zmocnění s vaším úředně ověřeným podpisem. V některých obcích je také možné si volební průkaz nechat zaslat poštou. O tuto možnost je však nutné požádat zvlášť a obvykle je s ní spojeno uhrazení poštovného.

Hlasování s průkazem v ČR

Volební průkaz opravňuje občana České republiky volit mimo své trvalé bydliště. Žádost o volební průkaz je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně, nebo si ho nechat zaslat na adresu trvalého bydliště. Pokud volíte na základě voličského průkazu, můžete tak učinit v jakékoli volební místnosti na území České republiky. Stačí se prokázat platným občanským průkazem a volebním průkazem. V případě, že volíte mimo svůj volební obvod, obdržíte od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky pro daný typ voleb.

Informace o volebním průkazu
Vlastnost Popis
Název dokumentu Volební průkaz
Účel Umožňuje volit mimo trvalé bydliště

Hlasování v zahraničí

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají právo volit i z ciziny. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné vlastnit platný volební průkaz. Volební průkaz si můžete vyřídit na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo na obecním úřadě v místě trvalého pobytu v České republice. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. Informace o volebním průkazu, jako je jeho platnost a způsob jeho použití, vám poskytne zastupitelský úřad nebo obecní úřad. Po obdržení volebního průkazu je možné hlasovat na zastupitelském úřadě v době určené pro hlasování. V některých případech je možné hlasovat i korespondenčně.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz opravňuje k volbě do zastupitelstev obcí a do Senátu Parlamentu České republiky v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Volič s voličským průkazem se prokazuje ve volební místnosti voličským průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volič může požádat o vydání voličského průkazu, nemůže-li volit ve volebním okrsku, v jehož seznamu voličů je zapsán. Může tak učinit z důvodu pracovních povinností, dovolené, studia nebo z jiných obdobných důvodů. Voličský průkaz se vydává s přihlédnutím k možnému doručení do vlastních rukou voliče, a to i v den voleb. Volič, který se z důvodu nepříznivého zdravotního stavu nemůže dostavit do volební místnosti, může požádat okrskovou volební komisi o to, aby mohla u něj členka okrskové volební komise a další člen komise provést hlasování. Žádost o to, aby mohl volič hlasovat mimo volební místnost, musí být podána písemně do zahájení voleb. Vlastnoruční podpis voliče na žádosti musí být úředně ověřen.

Ztráta nebo odcizení

V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad a požádat o vydání nového průkazu. Ztráta nebo odcizení volebního průkazu je nutné nahlásit neprodleně, aby se předešlo jeho zneužití. Obecní úřad vydá nový volební průkaz s novými ochrannými prvky. Původní volební průkaz bude zneplatněn. V den voleb je pak možné volit pouze na základě nově vydaného volebního průkazu. Je důležité si uvědomit, že volit se starým, ztraceným nebo odcizeným volebním průkazem není možné a volební komise by takový hlas neuznala.

Volební průkaz a korespondenční volba

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo jeho trvalé bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat na obecním úřadě, ve kterém má volič trvalé bydliště, a to písemně, osobně, anebo v některých případech i elektronicky. Žádost musí být podána nejpozději 7 dnů před prvním dnem voleb, pokud volič žádá o vydání volebního průkazu v tuzemsku, a nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb, pokud žádá o vydání volebního průkazu do zahraničí. Volební průkaz je nutné si vyzvednout osobně, případně jej může vyzvednout zmocněná osoba. Volební průkaz nelze použít pro korespondenční volbu. Korespondenční volba je určena pouze voličům, kteří se v době voleb zdržují dlouhodobě v zahraničí a mají v registru voličů zapsán údaj o místě pobytu na území cizího státu.

Nejčastější dotazy

Co je to volební průkaz?

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to skvělá volba, jak si zajistit, že o vašem hlasu bude rozhodnuto.

Kdo může o volební průkaz požádat?

O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů. Nezáleží na tom, zda jste v Česku trvale hlášeni, nebo ne.

Jak a kde o volební průkaz požádám?

Existují dva způsoby, jak o volební průkaz požádat:

Osobně: Na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště.

Písemně: Žádost musíte podat nejpozději 7 dní před volbami a musí být úředně ověřena.

Mohu si volební průkaz vyzvednout i někdo jiný?

Ano, ale musíte mu vystavit plnou moc s úředně ověřeným podpisem.

Kdy a kde můžu s volební průkazem volit?

S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to v běžné otevírací době volební místnosti.

Co když volební průkaz ztratím?

V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu vám bohužel nebude vydán duplikát a nebudete moci volit.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: Politika