Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud se v den voleb budete nacházet mimo svůj volební obvod, například na dovolené, služební cestě nebo z důvodu studia, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. O volební průkaz můžete požádat svůj obecní úřad, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Žádost o vydání volebního průkazu musí být doručena nejpozději 7 dní před konáním voleb, v případě volby prezidenta republiky pak 3 dny předem. S volebním průkazem můžete hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Ve volební místnosti se prokážete volebním průkazem a platným dokladem totožnosti. Volební komise vás následně zapíše do zvláštního seznamu voličů a umožní vám hlasovat.
K čemu slouží
Volební průkaz slouží k tomu, abyste mohli volit v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu. To se hodí například, pokud budete v den voleb mimo domov, na dovolené, na služební cestě nebo v nemocnici. Volební průkaz vám také umožňuje volit v jakýchkoli volbách a referendech, které se konají v době jeho platnosti, a to i v případě, že se volby konají v jiném kraji, než kde máte trvalý pobyt. Doklad opravňující k hlasování ve volbách je pak obecnější pojem. Kromě volebního průkazu sem patří i další doklady, které vás opravňují k volbě, například občanský průkaz, cestovní pas nebo průkaz o povolení k pobytu. Důležité je, aby doklad obsahoval vaši fotografii a byl platný. Bez platného dokladu totožnosti vás k volbám bohužel nepustí.
Kdo ho vydává
Volební průkaz vydává obecní úřad obce, kde má volič trvalý pobyt zapsaný v evidenci obyvatel. Pokud volič žádá o vydání volebního průkazu v zahraničí, obrací se na zastupitelský úřad České republiky. Žádost o vydání volebního průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to písemně s ověřeným podpisem voliče nebo osobně. Vydání volebního průkazu je bezplatné. Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Volební průkaz neopravňuje k hlasování v jiných volbách nebo referendu. Volič, který hlasuje na základě volebního průkazu, obdrží od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky. Po příchodu do volební místnosti se prokáže volebním průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem. Poté, co okrsková volební komise ověří jeho totožnost a platnost volebního průkazu, obdrží volič úřední obálku a hlasovací lístky.
Vlastnost | Volební průkaz |
---|---|
Typ dokladu | Oprávnění k hlasování |
Vydává | Obecní úřad |
Platnost | Pouze pro dané volby |
Jak ho získat
Volební průkaz si můžete vyřídit na svém obecním úřadě, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě, že se voleb nemůžete zúčastnit osobně z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena, a to až do 3 dnů před prvním dnem voleb. Písemná žádost musí být doručena do datové schránky obce, emailem s elektronickým podpisem nebo poštou. V takovém případě je nutné žádost o volební průkaz opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před prvním dnem voleb. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte, že volební průkaz je pouze dokladem opravňujícím k hlasování a nenahrazuje platný doklad totožnosti.
Platnost průkazu
Volební průkaz je platný pouze pro konkrétní volby, které jsou na něm uvedeny. To znamená, že jej nelze použít pro jiné volby, a to ani v případě, že se konají ve stejném volebním období. Po skončení voleb, pro které byl volební průkaz vydán, se stává neplatným. Důležité je také zmínit, že volební průkaz neopravňuje k hlasování ve všech typech voleb. Například jej nelze použít pro hlasování v místním referendu. Pro účast v referendu je nutné mít trvalý pobyt v dané obci a hlasovat se s občanským průkazem. Volební průkaz slouží pouze jako náhrada za zápis ve stálém seznamu voličů v místě trvalého bydliště. Pokud volič hlasuje na základě volebního průkazu, je jeho hlas započítán v obci, kde se nachází volební okrsek, ve kterém hlasoval.
Hlasování s průkazem
Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. O vydání volebního průkazu žádáte svůj obecní úřad s rozšířenou působností. Žádost o volební průkaz lze podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. O volební průkaz je možné požádat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, osobně pak 3 dny před prvním dnem voleb. Volič, který se v době voleb nachází v nemocnici, v ústavu sociální péče nebo ve výkonu vazby, může požádat o vydání volebního průkazu prostřednictvím zmocněné osoby. Ve volební místnosti se prokazujete volebním průkazem a platným dokladem totožnosti. Hlasovací lístky obdržíte ve volební místnosti. Po obdržení hlasovacích lístků vstoupíte do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků. Vhozením obálky s hlasovacím lístkem do volební schránky je váš hlas odevzdán.
Ztráta průkazu
Ztráta volebního průkazu je nepříjemná situace, ale nezoufejte, existuje řešení. V případě ztráty, odcizení nebo poškození volebního průkazu je nutné co nejdříve kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště a požádat o vydání náhradního volebního průkazu. Žádost je možné podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Obecní úřad vám následně vydá nový volební průkaz, se kterým budete moci volit. Pamatujte, že náhradní volební průkaz nelze vydat v den voleb. Proto je důležité řešit ztrátu volebního průkazu s dostatečným předstihem. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemáte volební průkaz a volby se blíží, nezoufejte. Stále máte možnost volit. V den voleb se dostavte do volební místnosti v místě vašeho trvalého bydliště a prokažte se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební komise vám následně vydá tzv. hlasovací lístek, se kterým budete moci volit. Je však důležité zdůraznit, že tato možnost je určena pouze pro občany, kteří se nemohou prokázat volebním průkazem z důvodu jeho ztráty, odcizení nebo poškození.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směr, kterým se naše země vydá. Mocí, kterou bychom neměli brát na lehkou váhu.
Božena Němcová
Pozor na termíny
Volební horečka stoupá a s ní i důležitost hlídat si termíny. Nezapomeňte, že volební průkaz má svou platnost vázanou na konkrétní volby. To znamená, že průkaz z minulých voleb vám bohužel k volbám novým nepomůže. Stejně tak je důležité si pohlídat termín pro podání žádosti o jeho vydání. Pokud ho nestihnete, máte smůlu. Ať už volíte osobně ve volební místnosti nebo s pomocí voličského průkazu, nezapomeňte, že k volbám se musíte prokázat platným dokladem totožnosti. Občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, to vše vám otevře dveře k volební urně. Nepodceňujte přípravu a užijte si svůj volební den bez zbytečných komplikací.
Volební průkaz ze zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, neztrácejí právo volit. Mohou tak učinit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi, a to na základě volebního průkazu. Žádost o jeho vydání se podává osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu voliče, a to nejpozději 7 dní před volbami, nebo v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem nejpozději 15 dní před volbami. Volič, který se v době voleb zdržuje dlouhodobě nebo trvale v cizině, může požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. V takovém případě mu volební průkaz není vydáván. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech typech voleb a referend, které se konají v době jeho platnosti. Platnost volebního průkazu je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. V den voleb se pak volič prokáže na zastupitelském úřadě platným volebním průkazem a platným dokladem totožnosti, například cestovním pasem nebo občanským průkazem.
Důležité kontakty
V případě nejasností ohledně volebního průkazu nebo dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách se neváhejte obrátit na příslušné instituce. Pro zodpovězení vašich dotazů a poskytnutí potřebných informací můžete kontaktovat váš obecní úřad, městský úřad nebo úřad městské části, a to v závislosti na vašem trvalém bydlišti. V případě potřeby vám tyto instituce poskytnou kontakt na příslušnou krajskou pobočku Českého statistického úřadu, která má na starosti organizaci a průběh voleb. Pro zodpovězení obecných dotazů ohledně voleb a volebního procesu můžete také kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra České republiky. Nezapomeňte, že včasné a správné informování vám usnadní průběh voleb a pomůže vám uplatnit vaše volební právo.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: Politika