Voličský průkaz: Vše, co potřebujete vědět před volbami

Voličský Průkaz

Co je to voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče, a to ohledně voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu konaných v České republice a ve volbách prezidenta republiky. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních místnostech v daném volebním obvodu, popřípadě ve volebním okrsku, pro dané volby. Volič nemůže volit ve svém volebním okrsku na základě voličského průkazu, ale pouze na základě platného občanského průkazu. Voličský průkaz se vydává s dostatečným předstihem před volbami a jeho platnost je omezena na konkrétní volby.

Kdo může o průkaz požádat?

O voličský průkaz, tedy doklad opravňující k hlasování ve volbách mimo své trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky, který je v den voleb starší 18 let a je zapsaný v seznamu voličů. Není tedy nutné, abyste byli v den voleb přítomni ve svém trvalém bydlišti. Stačí, když si včas vyřídíte voličský průkaz a budete se v den voleb nacházet na území České republiky. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v rámci daných voleb.

Srovnání voličského průkazu a občanského průkazu
Vlastnost Voličský průkaz Občanský průkaz
Oprávňuje k hlasování ve volbách Ano Ano (pouze v místě trvalého bydliště)
Slouží jako doklad totožnosti Ne Ano
Platnost v zahraničí Ne Ano (v rámci EU a některých dalších států)
Vydává se automaticky Ne (pouze na žádost) Ano (po dosažení 15 let)

Jak o průkaz zažádat?

O voličský průkaz, tedy doklad opravňující k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště, můžete požádat buď osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami, nebo písemně. V takovém případě musí být žádost doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb a musí být úředně ověřena. Žádost o voličský průkaz není možné podat elektronicky ani telefonicky. Při osobním podání si s sebou nezapomeňte vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud žádáte písemně, je nutné k žádosti přiložit kopii dokladu totožnosti. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na místě, v případě písemné žádosti vám bude zaslán na uvedenou adresu. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, případně i pro volbu prezidenta republiky, musíte podat včas. Lhůty pro podání žádosti jsou pevně stanoveny a liší se v závislosti na způsobu podání. Pokud volíte osobně v úřední dny u vašeho obecního úřadu, je nejzazší lhůta pro podání žádosti do pátku před volbami do 16 hodin. V případě zaslání žádosti poštou je nutné ji podat tak, aby byla doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Elektronicky pak lze žádost o voličský průkaz podat nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin. V každém případě je důležité si lhůty pro podání žádosti o voličský průkaz důkladně ověřit, abyste nepřišli o své volební právo.

Voličský průkaz není jen doklad, je to klíč k budoucnosti, kterou si odemykáme vlastním rozhodnutím.

Zdeněk Dvořák

Vydání voličského průkazu

Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že nebudete v den voleb doma, například kvůli dovolené nebo pracovní cestě, je vhodné si o něj zažádat. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 7 dnů před volbami. Pokud nestihnete podat žádost osobně, máte možnost požádat o vydání voličského průkazu písemně nebo elektronicky, a to nejpozději do 3 pracovních dnů před volbami. V takovém případě je ale nutné žádost opatřit ověřeným podpisem. Voličský průkaz vám umožní volit ve všech typech voleb, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán. Po skončení voleb je nutné ho vrátit na úřad, kde byl vydán. Voličský průkaz je důležitým dokumentem, který vám zaručuje vaše volební právo i v případě, že se v den voleb nemůžete nacházet ve svém trvalém bydlišti. Nezapomeňte si o něj včas požádat a využít tak svého práva podílet se na správě věcí veřejných.

Platnost voličského průkazu

Voličský průkaz je dokument, který vydává obecní úřad a slouží k prokázání totožnosti a oprávnění volit ve volbách. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech typech voleb a referend, a to na území celé České republiky. Není tedy nutné mít trvalý pobyt v místě voleb. Voličský průkaz je platný pouze s občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pokud volič hlasuje na voličský průkaz mimo svůj trvalý pobyt, obdrží od okrskové volební komise obálku s hlasovacími lístky a úřední obálku. Po označení hlasovacího lístku vloží volič lístek do úřední obálky a tu následně vhodí do volební schránky. Voličský průkaz je nutné si vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého pobytu nejpozději 3 dny před volbami.

Hlasování s voličským průkazem

Voličský průkaz umožňuje volit mimo trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je vhodné si o něj včas požádat. Žádost lze podat na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Od roku 2021 je možné požádat o voličský průkaz také elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Lhůta pro podání žádosti je různá v závislosti na způsobu podání a blížícím se termínu voleb. S voličským průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to do zvláštní přenosné volební schránky. Voličský průkaz je nutné předložit okrskové volební komisi spolu s platným dokladem totožnosti. Kromě voličského průkazu opravňuje k hlasování ve volbách i jiný doklad. Občané České republiky, kteří se v den voleb zdržují v zahraničí, mohou volit na zastupitelském úřadě České republiky. K volbě jim postačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné jednat co nejrychleji. Voličský průkaz je důležitým dokladem, který vás opravňuje k hlasování ve volbách. Bez něj se voleb nebudete moci zúčastnit. V první řadě je nutné neprodleně nahlásit ztrátu nebo odcizení příslušnému úřadu. Tímto úřadem je obecní úřad obce s rozšířenou působností podle místa vašeho trvalého bydliště. Ztrátu nebo odcizení voličského průkazu je možné ohlásit osobně, telefonicky nebo písemně. Na základě vašeho ohlášení vám úřad vystaví nový voličský průkaz. Pamatujte, že za vystavení nového voličského průkazu se obvykle platí správní poplatek.

Důležité kontakty a informace

V případě ztráty, odcizení nebo poškození vašeho voličského průkazu se neprodleně obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Tam vám vydají náhradní voličský průkaz, se kterým budete moci volit. Nezapomeňte, že voličský průkaz je pouze dokladem o vaší totožnosti a neopravňuje vás k hlasování v jiném volebním okrsku, než je ten, který je na něm uveden. Pokud se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, můžete požádat o vydání voličského průkazu pro hlasování ve vašem aktuálním místě pobytu. Žádost je nutné podat nejpozději 48 hodin před konáním voleb. K volbám se pak dostavíte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a voličským průkazem. Pamatujte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: Politika