Volební průkaz: Vše, co potřebujete vědět o hlasování v eurovolbách
Co je volební průkaz?
Je to doklad, který umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Voličský průkaz si můžete vyřídit, pokud se v době voleb do Evropského parlamentu budete nacházet mimo svůj volební obvod. Můžete ho využít k hlasování v jakémkoli volebním okrsku v České republice, ale i na zastupitelském úřadě v zahraničí. Pro jeho vydání je potřeba požádat o něj váš obecní úřad, a to osobně nebo písemně. V případě, že žádáte písemně, je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Vydání voličského průkazu je zdarma.
Kdy můžu volit s průkazem?
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) vám umožňuje hlasovat i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Využít ho tak můžete, ať už jste na dovolené v České republice, nebo v zahraničí. Důležité je pamatovat na to, že volební průkaz je platný pouze pro konkrétní volby, pro které byl vydán. Pro eurovolby si o něj můžete požádat na svém obecním úřadě nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Kromě volebního průkazu budete k hlasování potřebovat také platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Bez předložení obou těchto dokumentů vám nebude umožněno hlasovat. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana. Využijte proto svého volebního práva a ovlivněte směřování Evropské unie.
Jak o průkaz zažádat?
O volební průkaz, tedy doklad, který vám umožní hlasovat v eurovolbách i mimo vaši obvyklou volební místnost, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně.
Chcete-li žádat osobně, stačí navštívit úřad vaší obce s rozšířenou působností. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Žádost o vydání volebního průkazu pro vás úředníci vyřídí na počkání.
Pokud preferujete písemnou žádost, musíte ji podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kam vám má být volební průkaz doručen. Nezapomeňte žádost vlastnoručně podepsat.
Termíny pro žádost o průkaz
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je třeba podat včas. Termíny se liší podle způsobu podání žádosti. Pokud žádáte osobně, můžete tak učinit nejpozději do pátku před volbami do 16:00 hodin na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. V případě, že se rozhodnete pro doručení žádosti poštou, je nutné ji odeslat s dostatečným předstihem. Doporučuje se odeslat žádost nejpozději 7 dní před volbami, abyste měli jistotu, že dorazí včas. Posledním možným způsobem je elektronická žádost s využitím datové schránky. Tuto možnost je možné využít nejpozději do pátku před volbami do 16:00 hodin. Pamatujte, že voličský průkaz vám neumožňuje hlasovat v zahraničí. Pro hlasování v zahraničí je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů.
Volební průkaz do eurovoleb: Náš hlas, ač malý v moři jiných, je důkazem, že nám na budoucnosti Evropy záleží.
Zdeněk Dvořák
Hlasování v ČR s průkazem
V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si zažádat o volební průkaz. Ten vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v případě, že se v době voleb budete nacházet mimo své trvalé bydliště. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. pracovního dne před volbami do 16:00. Pokud nestihnete termín pro osobní podání, je možné o volební průkaz požádat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději do 6. pracovního dne před volbami do 16:00. V takovém případě je ale nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. V den voleb se pak dostavíte do libovolné volební místnosti na území České republiky s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a s volebním průkazem. Kromě volebního průkazu je nutné se ve volební místnosti prokázat i platným dokladem totožnosti, kterým je v tomto případě občanský průkaz nebo cestovní pas.
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tzv. "volební průkaz", si mohou zájemci vyřídit na svém obecním úřadě v České republice, a to nejpozději 10 dnů před volbami. Pro jeho vydání je nutné doložit svou totožnost a trvalý pobyt v ČR. S voličským průkazem je možné volit na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo zasláním obálky s hlasovacím lístkem. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné mít s sebou platný doklad totožnosti, kterým může být například cestovní pas nebo občanský průkaz. V případě zasílání obálky s hlasem je nutné dodržet stanovený postup a lhůty. Hlasování v zahraničí je důležitým nástrojem pro zajištění aktivního a rovného volebního práva pro všechny občany České republiky bez ohledu na jejich aktuální pobyt. Využitím této možnosti mohou i občané v zahraničí ovlivnit složení Evropského parlamentu a tím i směřování Evropské unie.
Vlastnost | Volební průkaz (obecně) | Volební průkaz (eurovolby) |
---|---|---|
Použití pro volby | Různé typy voleb (dle vydání) | Pouze volby do Evropského parlamentu |
Doba platnosti | Pouze pro dané volby | Pouze pro dané volby |
Důležité informace a tipy
Pro účast v eurovolbách je nezbytné mít s sebou platný doklad totožnosti, kterým může být občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který umožňuje prokázání totožnosti a státní příslušnosti České republiky. Voliči, kteří se nebudou moci dostavit do své volební místnosti v den voleb, si mohou vyžádat volební průkaz. Ten jim umožní hlasovat v jakékoli volební místnosti na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně, písemně nebo elektronicky. V den voleb je pak nutné se prokázat ve volební místnosti volebním průkazem a platným dokladem totožnosti. Voliči, kteří se nacházejí v zahraničí, mohou volit na zastupitelském úřadě. Pro hlasování v zahraničí není nutné mít volební průkaz, stačí platný doklad totožnosti. Důležité je si ověřit otevírací dobu a adresu zastupitelského úřadu včas, jelikož se může lišit od otevírací doby v České republice.
Volební účast a její význam
Volební účast hraje v každých volbách, a tedy i v eurovolbách, klíčovou roli. Čím více lidí přijde k volbám, tím legitimnější a reprezentativnější je výsledek. Vysoká volební účast svědčí o zájmu občanů o věci veřejné a o tom, že jim není lhostejné, kdo je bude v Evropském parlamentu zastupovat. Naopak nízká volební účast může být interpretována jako nezájem o politiku, ale také jako nedostatečná důvěra v politické strany a jejich schopnost řešit problémy občanů. Kromě volebního průkazu, který vám přijde poštou, je k volbám do Evropského parlamentu nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti. Může jít o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad, který umožňuje ověření vaší totožnosti.
Váš hlas má váhu!
Volební účast v eurovolbách bývá v České republice dlouhodobě spíše nižší. Možná i proto se někteří lidé mylně domnívají, že jejich hlas nemá takovou váhu. Opak je ale pravdou! Eurovolby jsou vaší jedinečnou příležitostí ovlivnit směřování Evropské unie, která má zásadní vliv i na každodenní život u nás v České republice. Ať už se jedná o ochranu životního prostředí, pravidla pro podnikání nebo třeba ochranu spotřebitele. Volební průkaz je vaší vstupenkou k volbám a dokladem pro hlasování v eurovolbách. Nepodceňujte jeho důležitost a využijte svého práva volit. Každý hlas se počítá a může rozhodnout o podobě Evropy, ve které budeme žít.
Publikováno: 05. 11. 2024
Kategorie: Politika