Politický systém Česka musí znát každý
Politika je bezpochyby široké téma. Pokud chcete mít přehled a máte zájem o tuto oblast, vyplatí se znát politický systém České republiky. Měli byste vědět, že existuje nějaká výkonná moc, zákonodárná moc, soudní moc, územní celky a politické strany. Lepší povědomí o české politice Vám přinese právě tento článek.
Kdo představuje výkonnou moc státu?
Politický systém Česka má jasně definovaná pravidla. Vrcholným orgánem je vláda, kterou tvoří předseda, místopředsedové a ministři. Významnou roli v této hierarchii sehrává Poslanecká sněmovna. Samotnou hlavou státu je prezident. Ten je volen prostřednictvím přímé volby. Prezident následně jmenuje vládu, guvernéra ČNB a další lidi do významných pozic.
Politický systém v otázkách a odpovědích
Do politiky České republiky můžete proniknout prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí. Ty jsou takovým pomyslným odrazovým můstkem, který Vás seznámí s tím základním a důležitým.
Je to Parlament České republiky skládající se ze dvou komor. Jednu z nich tvoří Poslanecká sněmovna, tu druhou Senát.
Je to soustava obecných soudů. Dalšími rozhodujícími složkami jsou Ústavní soud a Nejvyšší správní soud. Vedle nich jsou tu i soudy krajské, vrchní a okresní.
V tomto směru je třeba zmínit dělení, které zahrnují samosprávní kraje a okresy. Těch je sedmdesát šest. V České republice je pak více jak šest tisíc samosprávních obcí.
Ano, jsou to pochopitelně starostové obcí a měst. Kromě nich je to i zastupitelstvo. V rámci statutárních měst jsou to primátoři, u krajů pak hejtmani.
Politický systém se změnil v roce 2013, od kdy probíhá přímá volba prezidenta. Do roku 2008 byl prezident ČR volen vždy nepřímo. To znamená poslanci a senátory České republiky. Prezident se volí na pět let.
Publikováno: 12. 05. 2021
Kategorie: Politika