Trápí vás vyrážka pod prsy? Zjistěte, jak na účinnou léčbu!

Vyrážka Pod Prsy Léčba

Příčiny vyrážky pod prsy

Vyrážka pod prsy dokáže potrápit. Často svědí, pálí a hyzdí dekolt. Mezi nejčastější viníky patří:

Tření a vlhkost: Prsa se třou o pokožku a zadržují pot, což vytváří ideální prostředí pro kvasinky a bakterie.

Alergie: Citlivá pokožka může reagovat na kosmetiku, prací prášky nebo materiály.

Kožní onemocnění: Atopický ekzém, lupénka nebo plísňová infekce se mohou projevit i pod prsy.

Hormonální změny: Těhotenství, menstruace nebo užívání hormonální antikoncepce ovlivňuje hladinu hormonů, což se může projevit i na pokožce.

Pokud vyrážka přetrvává déle než pár dní, je vhodné navštívit kožního lékaře.

Typy vyrážky v oblasti pod prsy

Vyrážka pod prsy může mít mnoho podob – od malých červených pupínků po větší svědivé plochy. Mezi časté typy patří:

Tepelná vyrážka (miliaria): Vzniká v horkém a vlhkém prostředí, kdy se ucpané potní žlázy zanítí. Projevuje se jako drobné, svědivé pupínky.

Intertrigo: Zánětlivé onemocnění kůže, které se objevuje v kožních záhybech, kde je vlhko a teplo. Může být způsobeno bakteriemi nebo plísněmi.

Kontaktní dermatitida: Vyrážka způsobená kontaktem s dráždivou látkou, jako je mýdlo, parfém nebo kov.

Atopická dermatitida (ekzém): Chronické onemocnění kůže, které způsobuje suchou, svědivou a zarudlou pokožku.

Seboroická dermatitida: Projevuje se jako šupinaté, mastné a zarudlé skvrny na kůži.

Pokud vás vyrážka pod prsy trápí, je důležité navštívit lékaře, aby určil příčinu a doporučil vhodnou léčbu.

Domácí léčba a tipy

Než se obrátíte na lékaře, existuje několik věcí, které můžete zvolit pro úlevu od drobných potíží. Odpočinek je klíčový, dopřejte si ho dostatek. Udržujte postižené místo v čistotě a suchu. V případě otoků přikládejte studené obklady zabalené v látce po dobu 15-20 minut, několikrát denně. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou pomoci zvládnout bolest a zánět. Dodržujte doporučené dávkování. Pijte dostatek tekutin, abyste zůstali hydratovaní. Vyhněte se aktivitám, které zhoršují vaše potíže. Pokud se vaše příznaky nezlepší do několika dnů nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se vaše příznaky nezlepší do 7-10 dnů, je vhodné navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhorší nebo se u vás objeví nové, závažnější symptomy, jako je vysoká horečka, silná bolest hlavy, potíže s dýcháním nebo ztuhlost šíje. Pamatujte, že toto jsou pouze obecná doporučení a v případě pochybností je vždy nejlepší poradit se s lékařem.

Prevence a péče o pokožku

Základem zdravé a krásné pokožky je prevence a správná péče. Denně používejte hydratační krém, a to i v případě mastnější pleti. Nezapomínejte na ochranu před slunečním zářením, a to po celý rok. Volte krémy s SPF faktorem minimálně 30. Důležitá je také zdravá životospráva. Dostatek spánku, vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu a dostatečný pitný režim se projeví i na vaší pokožce. Pravidelně pokožku čistěte od make-upu a nečistot. Používejte k tomu jemné přípravky určené pro váš typ pleti. Jednou až dvakrát týdně dopřejte pleti peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky a podpoří obnovu buněk. Nezapomínejte ani na hydrataci zevnitř.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: BoriBastl

Tagy: vyrážka pod prsy léčba | léčba vyrážky v oblasti pod prsy