Rouška vs. respirátor – Jakou ochranu použít?

Chcete-li se efektivním způsobem bránit před virovým onemocněním zvaným koronavirus, zaměřte se na prevenci. V souvislosti s ní je doporučováno také nošení respirátoru. Alternativou je rouška. Jestliže nemáte úplné povědomí o tom, kdy si nasadit jednu z těchto ochran, přinášíme Vám několik praktických informací.

Rouška v různých variantách provedení

Nejprve se zaměříme na roušky. Ty klasické jednorázové se skládají obvykle ze tří vrstev. Jejich primárním úkolem je zamezení rozptylu kapének kolem sebe. To znamená, že chrání hlavně okolí, nikoliv Vás samotné. To je způsobeno tím, že jejich nařasený tvar nepřiléhá ke tváři, takže mohou viry a bakterie pronikat dovnitř. Na druhou stranu je to v minimální míře.

Alternativou jednorázové roušky jsou ty bavlněné. Jejich nedílnou součástí bývají speciální kapsy, kam je možné vložit vyměnitelné filtry. Díky tomu znásobíte ochranu proti přenosu koronaviru. Tu největší ochranu poskytují nano roušky, které jsou vyrobeny z unikátních vláken. Jejich výhodou je především vysoká účinnost pohybující se mezi 84 % až 99 %.

Respirátory s odlišnou ochranou

Respirátor oproti roušce nabízí ochranu Vás samotných. Jde o přiléhavou ochranu, která nepropustí žádné částice. O účinnosti vypovídá především konkrétní značení respirátoru. Nejmenší ochranu poskytují respirátory FFP1 a tu největší naopak respirátory FFP3. Jim může konkurovat například nano rouška. Výjimkou nejsou ani respirátory s vyměnitelným filtrem. Ty nesou označení P1 až P3 a mají odlišnou účinnost, což můžete vyčíst z tabulky uvedené níže.

Označení respirátoruÚčinnost
P180 %
P294 %
P399 %
Srovnání účinnosti respirátorů s vyměnitelnými filtry.

Klasická rouška je proti takovým respirátorům jen lehkou prevencí. O tom není žádných pochyb. Ať už se rozhodnete chránit před koronavirem jakýmkoliv z výše uvedených způsobů, nezapomínejte ještě na pár důležitých věcí.

Například vždy sundávejte roušku nebo respirátor pouze za gumičky. Pokaždé mějte čisté ruce a zbytečně neosahávejte venkovní část, která může být plná bakterií a virů. U tváří s plnovousem se u obou ochran snižuje účinnost.

Publikováno: 07. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: BoriBastl

Tagy: filtr | koronavirus | nemoc | opatření | prevence | respirátor | respirátory | rouška | roušky | účinnost