Přímá volba prezidenta nesla i značná negativa

Prezidentské volby jsou v České republice významnou událostí. Když v roce 2012 přišla na přetřes přímá volba prezidenta, nebyla spojena jen s klady, ale také zápory. Ty vyřkla spousta politiků, politologů a běžných lidí. Prostřednictvím tohoto článku Vás s takovými názory seznámíme podrobněji.

Přímá volba prezidenta v detailech

Nejprve se však pojďme podívat na základní informace související s přímou volbou prezidenta České republiky. V níže uvedené tabulce jsou důležitá fakta, která v následujících řádcích trochu více rozvineme.

PředmětHodnota
Přímá volbaOd roku 2012
Minimální věk prezidenta40 let
Délka volebního období5 let
Podpora poslancůMin. 20 poslanců
Podpora lidí50 000 občanů
Informace související s přímou volbou prezidenta ČR.

Přímá volba prezidenta otevírá dveře k tomuto úřadu dalším významným osobnostem, které získají odpovídající podporu poslanců nebo lidí. Minimálně mohou kandidovat. Ještě, než byla v roce 2012 zavedena přímá volba, probíhaly volby od roku 1993 nepřímo. To znamená, že o prezidentovi rozhodovala Poslanecká sněmovna a Senát. Samotná přímá volba byla připravována zhruba od roku 2010.

V jakém směru byla přímo volba kritizována?

A teď už pojďme přistoupit ke kritice, která byla svého času spojena s přímou volbou prezidenta. Kritizováno bylo například rozdělení společnosti, protože každý má svého kandidáta. Údajně se taková nevraživost může promítnout i v běžném životě, kdy budou vznikat vyhrocené spory. Přímá volba prezidenta pak dává možnost dosadit do této významné role v podstatě kohokoliv, kdo splní podmínky a dostane odpovídající počet hlasů. I když takový člověk nemá dostatek vzdělání a schopností pro vedení státu.

Někteří se vyjadřovali negativně k tomu, že lidé se jednou uvolí, protože vznikly další volby, k nimž je zapotřebí chodit. Suchá nit nezůstala ani u finančních prostředků spojených s přímou volbou prezidenta České republiky. Vzhledem k tomu, že náklady se pohybují kolem jedné miliardy korun, peníze by šlo využít asi lepším způsobem. Po několika letech lze však říci, že si lidé tuto volbu oblíbili.