Politika je divoká na všech úrovních

Ať už je to Poslanecká sněmovna nebo Senát, je třeba konstatovat, že politika je skutečně boj. Mnohdy se nabízí jen těm nejvytrvalejším, kdo mají silné lokty a dostatek výdrže. To se ve své podstatě týká jakékoliv politické úrovně. Těch je hned několik. Vše začíná na komunální úrovni a může končit až u hlavy státu.

Nejnižší úroveň politiky

Když se rozhodnete angažovat v politice, měli byste vědět o tom, že má hned několik úrovní. Tu základní představuje komunální politika. Jak už prozrazuje její název, týká se primárně obce nebo města. Už na této úrovni může být člověk nedílnou součástí politické strany, popřípadě jen politického hnutí. Lidé s ambicemi na této úrovni obvykle cílí na zastupitelstva měst a obcí.

Politika na vyšších úrovních

Komunální politická úroveň je takovým pomyslným odrazovým můstkem. Právě odtud vede cesta do krajské úrovně a těch vyšších, jako je třeba Senát. O tom se ostatně dočtete prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak vypadá politika na krajské úrovni?

Krajský politik se zaměřuje na vyšší územně samosprávní celek. Už to není zastupitelstvo obcí, ale kraje. Vyšší alternativou se v případě úspěchu stává Rada kraje nebo post hejtmana.

Jaké formy má celostátní úroveň politiky?

V tomto případě se bavíme o Poslanecké sněmovně a Senátu.

Jaké mandáty souvisí s celostátní úrovní?

Jsou to politici a senátoři. Vzhledem k tomu, že v České republice není zaveden klouzavý mandát, může být politik poslancem ve sněmovně a zároveň ministrem. Pokud je zvolen. Ten nejvyšší post se týká předsedy Poslanecké sněmovny.

Jak vypadá politická úroveň hlavy státu?

Zde asi není o čemkoliv zdlouhavě polemizovat. V této fázi nabízí politika jedinou nejvyšší metu, kterou je prezident České republiky.

Jaké formy má evropská úroveň politiky?

V rámci Evropské unie to může být poslanec Evropského parlamentu, který hájí zájmy Česka na evropské úrovni. I tento okruh politiků však mnohdy zažívá divoká jednání.