Politické aféry v Česku jsou mnohdy šokující

Politické scény všech zemí světa jsou čas od času spojovány s nejrůznějšími šarádami, šokujícími zprávami a neuvěřitelným jednáním politiků. Česká republika v tomto případě není žádnou výjimkou. Dokazují to politické aféry, které za dobu fungování našeho státu vznikly mezi koalicemi, ale také mezi jednotlivými politiky.

Kauzy od roku 1990

Politické aféry doprovází všechny generace našeho politického systému. Už v roce 1990 jich bylo zveřejněno hned několik. Byla to například aféra Sachergate, akce Delta nebo aféra Bartoníček. Tyto události se nesmazatelně vryly do povědomí naší země a povětšinou souviseli s evidencí StB, v rámci níž figurovalo hned několik českých politiků.

Nejznámější politické aféry Česka

Pokud jde o politické skandály české politiky, je jich více než dost, o tom nemějte žádných pochyb. Ať už je to kauza Lehké topné oleje známá pod zkratkou LTO nebo kauza Růžový tank. My Vás s těmi nejzajímavějšími z nich seznámíme podrobněji v následujících otázkách a odpovědích.

Čeho se týkala politická aféra Diag Human?

Šlo o spor této společnosti se státem, který měl údajně zmařit výhodný obchod tohoto subjektu. Požadováno bylo odškodné v řádu několika miliard korun.

Čeho se týká kauza Lidový dům?

Jde opět o další vleklý spor týkající se politické strany ČSSD. Jednalo se o odměnu pro advokáta Altnera, který pro ČSSD vyhrál spor o tento dům a strana mu následně nezaplatila. Částka včetně penále překročila hranici 300 milionů korun.

Kdo figuroval ve vytunelování firmy Liberta?

Mezi známé politické aféry se dostala i tato. Aféra proběhla v roce 1999 a spojováno je s ní jméno bývalého ministra financí Ivo Svobody.

Co se skrývá za Toskánskou aférou?

Ta vznikla v roce 2009, kdy došlo k tajnému setkání českých politiků a podnikatelů v Itálii.

Čeho se týkala kauza ROP Severozápad?

Další z politicky zaměřených afér, které jsou spojeny s machinacemi s evropskými dotacemi. Kauza pochází z let 2011 až 2012.