Očkování proti koronaviru je asi jedinou cestou

Boj proti koronaviru probíhá nejrůznějšími způsoby. Základem všeho bude bezpochyby prevence. Je ovšem pravdou, že jde o poměrně nekonečný boj. Jen málokdo bude další měsíce a roky nosit na obličeji roušku nebo respirátor. Možná právě proto je očkování proti koronaviru označováno za jednu z účinných zbraní.

Prvopočátky očkování proti koronaviru

Když se v tomto směru zaměříme na prvopočátky očkování v České republice, vše začalo probíhat v lednu 2021, kdy byl spuštěn Centrální rezervační systém. S počáteční časovou osou týkající se očkování proti koronaviru Vás podrobněji seznámíme v následující tabulce.

DatumOčkované skupiny lidí
15.1.202180+
1.3.202170+
14.4.202165+
23.4.202160+
28.4.202155+
Jak se v Česku vyvíjelo očkování proti koronaviru?

Během května 2021 se pak na očkování mohli přihlásit také osoby 50+, 45+ a 40+. Vláda tak dělala vše proto, aby byly nejprve očkovány rizikové skupiny lidí, kam patří primárně starší obyvatelé. Teprve poté došlo ke snižování věku očkovaných.

Vakcíny vhodné pro očkování

Příchod koronaviru pochopitelně odstartoval jeden velký boom, a tím se stal vývoj účinných vakcín. V tomto směru vzniklo hned několik produktů, které jsou používány po celém světě. Jednou z nich je vakcína Pfizer. Jde o genovou mRNA vakcínu spojenou s dvoufázovou vakcinací. Druhá vakcína se podává po zhruba 38 až 42 dnech.

Očkování proti koronaviru souvisí i s vakcínou AstraZeneca. V tomto případě se jedná o vektorový typ vakcíny, která má prodloužený interval mezi jednotlivými dávkami. Je to 84 až 91 dní. Jediné očkování nabízí vakcína Johnson & Johnson. Vakcína Moderna je hodně podobná výrobku Pfizer. A to jak z pohledu typu, tak stejné délky přeočkování mezi první a druhou dávkou.

Kromě těchto prvních vakcín reagujících na virové onemocnění koronavirem vznikají další a další. Čím déle budeme znát tento vir, tím více účinnějších produktů bude tvořeno. S nimi se bude měnit jak obsahové složení vakcíny, tak možná i nutnost jakéhokoliv přeočkování. Na to si ovšem musíme ještě nějaký čas počkat.

Publikováno: 10. 05. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: BoriBastl

Tagy: AstraZenaca | koronavirus | Moderna | očkování | očkování proti koronaviru | Pfizer | vakcína | vakcíny | vir | virus