Ministerstvo financí zažívá častou kritiku

Když přijde na přetřes kritika některého z ministerstev České republiky, jedno se na tomto seznamu poměrně dost vyjímá. Je to Ministerstvo financí, pod které spadá například státní pokladna. A není se čemu divit. Vždyť právě tohle ministerstvo má na starosti finance naší země. Proto se mu dostává nejenom kritiky od politiků, ale také běžných občanů, na něž se při rozdělování peněz jednoduše nedostalo.

Něco málo o Ministerstvu financí

Ještě, než se pustíme do detailnější náplně tohoto ministerstva, zaměříme se na pár základních, ale důležitých údajů, s nimiž by měl být obeznámen naprosto každý. Podrobnosti Vám přinášíme v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Rok založení1969
Zřízeno zákonemČ. 2/1969 Sb.
SídloPraha 1
První ministrLeopold Lér
Důležité informace související s ministerstvem.

Pokud jde o zastoupení ministrů z pohledu politických stran, nejprve se tohoto resortu po jeho vzniku ujala ODS, následně ČSSD a v posledních letech to byli ministři z politické strany ANO.

Ministerstvo financí – Co všechno padá na jeho bedra?

O kritice padající na toto ministerstvo nemůže být pochyb. Tento státní orgán totiž tvoří státní rozpočet a v jeho případě se určitě nelze zavděčit každému. Ministerstvo financí České republiky toho má na starosti samozřejmě daleko více. Sestavuje například závěrečný účet naší země, zaměřuje se na finanční hospodaření státu, audity a daňová poradenství, finanční kontroly a v neposlední řadě spravuje závazky vůči zahraničním partnerům.

Ministerstvo financí ČR všechny tyto a mnohé další povinnosti realizuje za přispění různých organizací spadajících do tohoto resortu. Je to například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Finanční analytický úřad, Státní tiskárna cenin, Finanční správa a Celní správa České republiky. Není se proto čemu divit, že ministerstvo řeší i věci týkající se penzijních fondů, pojišťoven nebo privatizaci majetku státu. Právě z tohoto důvodu jde asi o dost nepopulární ministerstvo a na hlavu jednotlivých ministrů se vždy bude snášet kritika z nejrůznějších stran. Takový je hold úděl Ministerstva financí.

Publikováno: 28. 04. 2021

Kategorie: finance

Autor: BoriBastl

Tagy: finance | kritika | ministerstvo | ministerstvo financí | ministr | ministr financí | názory | občané | peníze | politici