Koronavirus zasáhl celý svět včetně Česka

Pandemie koronaviru se v roce 2020 stala celosvětovým problémem. Ochromeny jím byly mnohé země, jak z pohledu zdraví lidí, tak z hlediska ekonomiky. Koronavirus se pochopitelně nevyhnul ani České republice, kde si vzal svoji daň na lidských životech a krachu mnohých podniků a živnostníků. Virové onemocnění covid-19 ovlivnilo zkrátka všechny.

Koronavirus a ta nejdůležitější data

S koronavirem pochopitelně souvisí několik zlomových okamžiků, ať už jde o první potvrzení nemoci nebo její rozšíření ve světě. V tabulce níže můžete pohlédnout na to podstatné a zároveň se seznámíte s některými historickými daty.

PředmětHodnota
Vznik nemociProsinec 2019
Potvrzené onemocnění v ČR1.4.2021
Nakažených k 1.5.20211,65 milionů lidí
Testování ke stejnému datu7 milionů lidí
Uzdravení prvních pacientů16.4.2021
Informace spojené s koronavirovým onemocněním v Česku.

Je nepochybné, že koronavirus ohromil Česko ve všech směrech. V březnu 2021 do značné míry zastavil chod naší země a postupem času si začal vybírat svoji daň. A to na všech frontách.

Dopady na ekonomiku České republiky

Vedle lidského zdraví ovlivnil koronavirus v roce 2020 především ekonomiku našeho státu. Dle Mezinárodního měnového fondu mělo dojít k hospodářskému poklesu o 6,5 %. Na konci roku byly prodávány dluhopisy s úrokem 1,26 %. Vypnutí kamenných prodejen naopak nahrálo internetovým obchodům, které rozšířily svůj sortiment a zaznamenaly velké zisky. S koronavirem zároveň přišly nejrůznější programy na podporu podnikatelů promítající se do nárůstu dluhu České republiky.

Koronavirus posílil mezilidskou solidaritu

Je pravdou, že koronavirus se kladně podepsal na jedné oblasti, jíž je mezilidská solidarita. Lidé začali šít roušky a pomáhat potřebným. Řada významných firem a výrobců odlišného sortimentu předali spoustu hmotného materiálu na pomoc. A to nejenom tu zdravotnickou, ale také v rámci školství a běžného žití. Pro Česko to byla jedna z prvních a nejdramatičtějších pandemických situací. Důkazem toho jsou ekonomické následky nemoci, včetně toho, že Česká republiky byla z běžného fungování vyřazena na více jak jeden rok.