Finanční analytický úřad přináší miliardy ročně

Pod taktovkou Ministerstva financí funguje celá řada organizací. Jednou z nich je také Finanční analytický úřad. Jeho název je do značné míry vypovídající. Ve své podstatě jde o finanční zpravodajskou jednotku. Ta provádí řadu kontrolních činností. Nad ní pak stojí parlamentní komise kontrolující její činnost.

Finanční analytický úřad a jeho náplň

Mezi hlavní úkoly této organizační složky Ministerstva financí patří hlídání podezřelých obchodů. Ty jsou prošetřovány na základě vlastních analýz, ale také s přispěním oznamovatelů. Kromě kontrol probíhá i řízení o jednotlivých přestupcích. Z toho jasně vyplývá, že Finanční analytický úřad přispěje do státní pokladny určitou peněžní sumou.

Pro zajímavost Vám přinášíme pár číselných údajů souvisejících s tímto úřadem. Ať už jde o jeho založení nebo množství vybraných peněz například za roky 2019 a 2020.

PředmětHodnota
Prvopočátky vznikuV roce 1996
Osamostatnění úřaduRok 2017
Zajištění peněz 20197,55 miliardy korun
Zajištění peněz 20203,9 miliardy korun
Výsledky práce úřadu v letech 2019 a 2020.

Je pravdou, že v roce 2019 byl zaznamenán nárůst finančních prostředků zajištěných z podvodných transakcí, jinak průměr povětšinou odpovídá roku 2020. A to je bezpochyby nezanedbatelný přínos do státní kasy.

Co dalšího byste měli vědět?

S Finančním analytickým úřadem České republiky souvisí samozřejmě i řada dalších informací, o které Vás rozhodně neochudíme. Zmínit bychom se měli například o tom, že tato organizace provádí vnitrostátní koordinace při provádění různých mezinárodních sankcí. V neposlední řadě se zabývá i přípravou předpisů v oblasti označované AML/CFT. Její agenda je spjata s náležitým vedením správních řízení.

Každoročně projde přes Finanční analytický úřad České republiky několik desítek až stovek oznámení, které je třeba důkladně prošetřit. Mnohé z nich pak končí pokutami a zadržením finančních prostředků z trestných činností. Nutno podotknout, že takový úřad v rámci českých institucí rozhodně má svůj význam a díky vybraným penězům je i přínosem z hlediska financí. Jeho osamostatnění z Finančního analytického útvaru bylo jistě správnou volbou.