Bílé pupínky na jazyku u dětí: Co je důležité vědět?

Bílé Pupínky Na Jazyku U Dětí

Soor (moučnivka)

Soor, česky moučnivka, je běžné kvasinkové onemocnění ústní dutiny. Vyvolává ho kvasinka Candida albicans, která se běžně vyskytuje v ústech, ale v malém množství. Pokud se přemnoží, může způsobit soor. Typickými příznaky jsou bílé povlaky na jazyku, tvářích a patře, které se dají setřít. Sliznice pod nimi je zarudlá a může krvácet. Miminka s moučivkou mohou být neklidná, špatně sát a plakat. U dospělých se soor objevuje spíše při oslabené imunitě, užívání antibiotik nebo kortikoidů. Léčba spočívá v užívání antimykotických léků ve formě kapek, gelů nebo pastilek. Důležitá je také důkladná hygiena ústní dutiny.

Afty

Afty, malé bolestivé vřídky v ústech, dokáží pěkně znepříjemnit život. Objevují se na jazyku, dásních, vnitřní straně tváří nebo na měkkém patře. Ačkoliv přesná příčina jejich vzniku není vždy jasná, mezi faktory, které je mohou vyvolat, patří stres, oslabená imunita, hormonální změny, nedostatek vitamínů a minerálů, ale i mechanické podráždění sliznice. Afty obvykle samy odezní do 7-10 dnů. Existují ale volně prodejné gely a ústní vody, které urychlují hojení a tlumí bolest. Pokud se afty objevují často, jsou velmi bolestivé nebo se jim nedaří zahojit, je vhodné navštívit lékaře.

Virus Coxsackie (nemoc rukou, nohou a úst)

Virus Coxsackie způsobuje vysoce nakažlivé onemocnění známé jako nemoc rukou, nohou a úst. Toto virové onemocnění postihuje především kojence a děti do 5 let, ale může se objevit i u starších dětí a dospělých.

Nemoc se šíří kontaktem s infikovanými slinami, stolicí nebo kapénkami z kašle a kýchání. Příznaky zahrnují horečku, bolest v krku, puchýře v ústech a na dlaních a chodidlech.

Neexistuje žádná specifická léčba nemoci rukou, nohou a úst. Léčba se zaměřuje na zmírnění příznaků, jako je horečka a bolest. Důležitý je dostatečný příjem tekutin a klid na lůžku.

Alergie

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látky, které jsou pro většinu lidí neškodné. Tyto látky, nazývané alergeny, se nacházejí v prostředí a zahrnují pyl, prach, roztoče, srst zvířat, potraviny a léky. Příznaky alergie se liší v závislosti na typu alergenu a mohou zahrnovat kýchání, rýmu, svědění očí, kožní vyrážky, astma a v závažných případech i anafylaxi. Léčba alergií zahrnuje vyhýbání se alergenům, užívání léků, jako jsou antihistaminika a kortikosteroidy, a v některých případech i imunoterapii.

Dehydratace

Dehydratace, neboli ztráta tělesných tekutin, je častějším problémem, než si myslíme. Může se objevit v jakémkoli věku, ale nejvíce ohroženy jsou malé děti, senioři a lidé s chronickými onemocněními. Mezi typické příznaky dehydratace patří žízeň, sucho v ústech, únava, bolest hlavy, závratě a tmavá moč. Vážnější dehydratace se projevuje zrychleným pulsem, nízkým tlakem a zmateností. Prevence je klíčová - pijte dostatek tekutin, zejména vody, během dne a jezte ovoce a zeleninu bohaté na vodu. Pokud máte podezření na dehydrataci, je důležité okamžitě doplnit tekutiny a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.